E mail: biuro@schodyprudlik.pl
Tel. 034 372 03 34
Kom. 691 529 598
nowoczesne schody gięte 2

Drewniane schody. Co warto wiedzieć o drewnie, balustradach i konstrukcji?

Kilka słów o drewnie

To, że schody drewniane od lat cieszą się stale rosnącą popularnością i już dawno przestały kojarzyć się ze staromodnym stylem wiadomo nie od dziś. Drewno jest materiałem, na który decydujemy się najczęściej. Ważne, aby było najwyższej jakości – bez sęków, przebarwień i pęknięć. Schody wykonuje się najczęściej z drewna krajowego: dębu, buku czy jesionu, które charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania. Zainteresowaniem cieszą się też gatunki egzotyczne, które pojawiają się w naszych łazienkach czy kuchniach, ale także w projektach schodów. Przykładem może być merbau, jatoba, zebrano czy iroko. Należy zaznaczyć, że drewna egzotyczne są droższe od krajowych.

Jaką konstrukcję schodów wybrać?

Najpopularniejszą jest konstrukcja policzkowa. Charakteryzuje się tym, że stopnie opierają się na belkach nośnych nazwanych policzkowymi. W tego rodzaju konstrukcji stopnie mogą był nałożone od góry lub umieszczone w gniazdach, które zostały w nich wyfrezowane. Inny rodzaj schodów to schody zabiegowe, gdzie stopnie zmieniają kształt przy zagięciach, co umożliwia dopasowanie schodów do kształtu wnętrza, np. wprowadzenie ich idealnie do narożnika pomieszczenia. Dzięki zmienionej szerokości poszczególnych stopni schody zabiegowe zmieniają kierunek, co sprawia, że można je skręcać bez zastosowania spoczników. Schody kręcone to klasyczny rodzaj schodów drewnianych. Można zastosować je zarówno w otworach kwadratowych, jak i okrągłych. Sprawdzą się także w mniejszych pomieszczeniach.  Wyróżniamy także schody gięte, i dywanowe, charakteryzujące się prostotą i brakiem belek policzkowych.

Balustrada – ozdoba i bezpieczeństwo

Balustrada nie jest obowiązkowym elementem, często świadomie rezygnuje się z niej przy projekcie schodów, chociaż potrafi być stylowym wykończeniem stopni.  Najczęściej zbudowana jest ze słupków nośnych, poręczy i wypełnienia. Nieco inaczej zbudowane są balustrady ze szkła hartowanego. Warto pamiętać, że barierka powinna mieć wysokość co najmniej 90 cm, a jej słupki są montowane zazwyczaj co 90-120 cm. Przy drewnianych schodach sprawdzą się klasyczne tralki, jeśli wnętrze nawiązuje do klasycznego stylu angielskiego. W nowoczesnych wnętrzach dobrze wypadają balustrady szklane – szczególnie przy schodach dywanowych. Aczkolwiek są też realizacje, gdzie surowe dywanowe schody przełamane zostają drewnianą poręczą giętą, co daje oryginalny i eklektyczny efekt.

Wykonujemy bezpłatnie projekt i wizualizację 3D!