E mail: biuro@schodyprudlik.pl
Tel. 034 372 03 34
Kom. 691 529 598

Schody Dywanowe

schody-dywanowe-3

Schody dywanowe – czym się charakteryzują?

Nowoczesne schody dywanowe to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy cenią sobie minimalizm. Ten rodzaj schodów drewnianych zajmuje mniej miejsca, ze względu na brak belek policzkowych. Policzki w klasycznych schodach pełnią funkcje podporowe, dlatego schody dywanowe muszą być bardzo fachowo skonstruowane, aby zachowały stabilność.

Schody wewnętrzne posiadają tak zwaną belkę nośną, nazywaną również policzkiem, który może być prosty lub gięty. Belka nośna pełni bardzo istotną funkcję – odpowiada za rozłożenie ciężaru całych schodów. Natomiast schody dywanowe nie posiadają policzków, które są zastąpione bezpośrednio przez stopnie i podstopnie. Są one widoczne w projekcie i równocześnie pełnią funkcję konstrukcyjną. Ta prosta forma sprawia wrażenie dywanu spływającego po niewidocznych stopniach, stąd popularne nazewnictwo. Dlatego warto podkreślić, że tego typu konstrukcja, mimo delikatnej, oszczędnej i prostej formy, w realizacji wymaga sporego doświadczenia fachowców.

Jak wygląda montaż schodów dywanowych?

Schody dywanowe montuje się za pomocą bolców do elementów nośnych. Stopnie i podstopnice łączy się natomiast specjalnymi śrubami monterskimi. Część inżynierów i stolarzy sugeruje ten rodzaj schodów umiejscawiać wzdłuż ściany ze względu na trudną konstrukcję, natomiast nasza firma tworzy również realizacje, w których schody dywanowe są montowane jedynie do posadzki i stropu. Bardzo ważną rolę pełni balustrada która musi zostać odpowiednio dobrana. Nie powinna bowiem obciążać dodatkowo schodów, tylko wspierać całą konstrukcję. Bardzo dobrze wyglądają i sprawdzają się balustrady ze szkła hartowanego w połączeniu z różnymi kombinacjami drewna czy stali nierdzewnej.

Kształty schodów dywanowych

Schody dywanowe to rozwiązanie bardzo różnorodne. Mimo prostej formy, która uboga jest w dodatkowe ozdobniki, tego typu projekt ma bardzo bogate wersje, które z pewnością można dopasować do każdego wnętrza.

Rozróżniamy między innymi:

schody dywanowe jednozabiegowe – schody proste, które mają stopnie o jednolitym kształcie;
schody dywanowe zabiegowe – bieg zmienia kierunek (inaczej zakręca) w dowolną stronę;
Schody dywanowe wachlarzowe – bardzo efektowne schody, które tworzą kształt łuku;

Materiały dla schodów dywanowych

Schody dywanowe nie wybaczają błędów. Dzieje się tak, ze względu na prostą konstrukcję, która nie posiada dodatkowych ozdobników, które przyciągną wzrok. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego drewna. Ponieważ stopnie są bardzo mocno wyeksponowane i nie „przykryte” np. bogato zdobioną balustradą, pięknie będą prezentować się wzorzyste gatunki drewna, które mają mocny rysunek drewna, głębokie odcienie i ciekawe kontrasty. Zdecydowanie możemy postawić na gatunki egzotyczne, (np. zebrano) których kontrast rysunku jest wysoki, struktura przybiera ciekawe formy a kolor ma nietypowy odcień. Sprawdzą się zarówno jasne jak i ciemne odcienie. Dzięki schodom zabiegowym, pokażemy całą urodę drewna. Ważna jest również balustrada – szkło hartowane, stal nierdzewna z dodatkiem drewna prezentuje się najlepiej.

Aranżacja schodów dywanowych

Śmiało można stwierdzić, że aktualnie schody dywanowe to „nowa klasyka”. Ze względu na swoją prostotę, wpisały się w kanon klasyków i dzięki temu nigdy nie wyjdą z mody. Panuje pewien stereotyp, dotyczący schodów dywanowych. Według opinii, nadają się tylko do bardzo nowoczesnych wnętrz, pełnych szkła i betonu. A to nie do końca prawda. Oczywiście, schody dywanowe będą prezentować się najlepiej właśnie w nowoczesnym otoczeniu, ale ze względu na prostotę sprawdzą się również w klasycznych wnętrzach. Dzięki oszczędnej formie nie „pogryzą się” z innymi elementami wystroju, natomiast ładnie je dopełnią. Dlatego warto rozważyć zakup tych zwracających uwagę schodów. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Dzięki sprawdzonym metodom stolarskim i wieloletniemu doświadczeniu oferujemy Państwu doskonale skonstruowane schody dywanowe, zachowujące stabilność i jednocześnie posiadające ciekawe fasony. Mogą być zarówno one zarówno proste, jak i kręcone, ich wymiary i kształty są dobierane dowolnie.

Schody dywanowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie przy nowoczesnej aranżacji wnętrz – jest to bardzo modny fason, doskonale komponujący się ze współczesnym designem.

Więcej zdjęć znajduje się w zakładce GALERIA.

  • Schody dywanowe typu C z drewna
  • schody dywanowe z balustradą szklaną
  • schody dywanowe w odcieniu ciemnym
  • nowoczesne schody dywanowe 3

Wróć do schody.

Wykonujemy bezpłatnie projekt i wizualizację 3D!