E mail: biuro@schodyprudlik.pl
Tel. 034 372 03 34
Kom. 691 529 598

Z jakiego drewna warto zrobić schody?

Drewno z samej swojej natury jest piękne i ciepłe, dlatego warto wykorzystać je w aranżacji naszego domu. Schody drewniane mają bardzo wiele ciekawych właściwości odróżniających je od alternatywnych materiałów. Wiele osób wybiera na pokrycie schodów płytki lub inne tworzywa myśląc że przetrwają one setki lat degradując drewno do rangi tworzywa, które nie wytrzyma zbyt długo. To błędne myślenie, drewno dobrej jakości może przetrwać setki lat. Jakie więc drewno wybrać?

Schody wykonuje się z wielu gatunków drewna, najczęściej liściastych. Mamy do czynienia z dębem, bukiem, jesionem i przede wszystkim drewnem orzechowym.

Najbardziej eksploatowaną częścią schodów są stopnie. Dlatego powinno się je wykonywać z twardego drewna drzew liściastych: dębu, jesionu, buku; mniej zalecane są klon, brzoza lub wiśnia. Na rynku dużą popularnością cieszą się drewna egzotyczne typu: zebrano, wenge, jatoba, jesion skandynawski czy mahoń. Charakteryzują się pięknym rysunkiem drewna, mocnymi kontrastami i wyraźną kolorystyką. Trzeba zaznaczyć, że mają wyższą cenę, aczkolwiek krajowe gatunki również mogą świetnie wyglądać, np: po barwieniu. Schody z drewna przeznaczone są do codziennego użytku, dlatego nie warto używać gatunków miękkich np.: krajowe – świerk, sosna, zagraniczne: meranti, anegre. Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody np.: schody kręcone.

zebrano drewno amazakle Dąb Francuski o odcieniu zimny brąz dąb polski dąb barwiony

 

 

Wykonujemy bezpłatnie projekt i wizualizację 3D!