Schody jednozabiegowe

Schody jednobiegowe, inaczej schody jednozabiegowe, polecane są zarówno do mniejszych klatek schodowych jak również większych pomieszczeń, takich jak salon. Są proste i nie posiadają skrętów. Z tego powodu bardzo często schody tego typu umieszcza się wzdłuż ściany. Nie zajmują wtedy zbyt dużo miejsca, a przestrzeń pod nimi można w ciekawy sposób wykorzystać. Bardzo często ustawiamy pod nimi meble, półki z książkami, które można również wbudować w schody, czy nawet pomieszczenia lub schowki.

Jakie schody jednozabiegowe wybrać?

Schody z drewna jednozabiegowe, dzięki swojej prostocie, będą idealnie pasować do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Idealnym wyborem będą schody dywanowe, których urodę podkreślić można egzotycznym drewnem o kontrastowej strukturze i kolorze.

Poręcze i balustrady

Nietrudno wybrać też balustrady i poręcze – prosty bieg sprawia, że nie muszą być one zagięte. Dlatego warto pomyśleć również i użyciu szkła zamiast standardowej balustrady. Sam pochwyt będzie wygodny, gdy zostanie wykonany z drewna. Warto pamiętać również o tle, czyli ścianie, która znajduje się przy schodach. Można postawić na modną cegłę, lub beton.

Pomysły i ciekawostki

Odważnym rozwiązaniem jest np.: ściana w ciemnym kolorze i białe, drewniane schody dywanowe w połączeniu ze szkłem. Schody z drewna, będą idealnym wyborem w projekcie schodów jednozabiegowych. Schody jednobiegowe powinny mieć nieparzystą liczbę stopni. Wynika to ze względów ergonomicznych – większość osób rozpoczyna wchodzenie i schodzenie prawą nogą. Nieparzysta liczba stopni zapobiega nieprzyjemnemu stąpnięciu, jakie nastąpiłoby, gdyby ilość stopni była parzysta.

Wróć do schody.